czwartek, 12 maja 2016

ZIMNI OGRODNICYW przyrodzie nic nigdy nie ma wyraźnego początku i końca. Mimo iż zazwyczaj ostatnim zimowym miesiącem jest marzec, to jednak bardzo często zdarza się, że dwa miesiące później wracają chłody, niekiedy okazują się one bardzo silne.Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni - zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka - św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej, zyskując miano Oracza .
Zdjęcia pochodzą z zeszłego roku 2015 zapraszam ;


12 komentarzy:

 1. Na razie w moim mieście jest dość przyzwoita pogoda, choć w piątek, sobotę i niedziele ma się ochłodzić. Na szczęście u mnie wszystko zdążyło się rozwinąć przed chłodem. Najbardziej zależało mi na azalii, która kilka lat temu zmarzła i nie mogłam cieszyć się jej pięknymi kwiatami.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ANNO!Chce przypomnieć że ogrodnicy mogą przyjść pokazałam jak bylo w zeszłym roku może w tym roku nie dotrą oby tak było ,u nas slonecznie i wietrznie serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Witaj Wandziu.
  Zimna Zośka i tych trzech ogrodników lubią płatać figle. Ale to bardziej zmartwienie żony.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Michale!
   znam takie przysłowie -Pan Kracy ,Serwacy i Bonifacy wszystkie zmarzluchy jednacy i czwarta Zofija to też taka sama bestyja serdecznie pozdrawiam żonę również częstuję kawusią (c)

   Usuń
 3. Może aż tak źle w tym roku nie będzie, chociaż prognozy mówią, że jednak się ochłodzi. Mam nadzieję, że przymrozków nie będzie, szkoda kwiatów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. INKO jak piszesz ma się ochłodzić u nasz na to nie wskazuje słónecznie pięknie ale przymrozki nie bardzo byłyby wskazane dużo cudownych kwiatów szkoda by bylo serdecznie pozdrawiam [-(

   Usuń
 4. Zapowiadają drastyczne pogorszenie pogody....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj OLU!Dziś drugi zimny Ogrodnik i pieknie słoneczko swieci ogladałam prognoze no nie była zachwycajaca serdecznie jak na nazie pozdrawiam cieplutko i wiosennie :)

   Usuń
 5. Oj, mam nadzieję, że przymrozków już nie będzie, chociaż nigdy nie wiadomo jakiego figla spłata pogoda. Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką cichą nadzieję że nie bedzie przymrozków pogoda lubi robic niespodzianki ale pogodowych niespodzianek nie lubie wiosennie i cieplutko pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Podobno w tym roku będą ciepli nawet Zośka :) Czego sobie i wszystkim życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Elu!dzisiaj Bonifacego u nas jest deszczowo i pochmurno słonko chce sie przetrzec przez chmury nie wiem czy mu sie uda oby bylo pieknie i bez szkód spowodowanych aurą pozdrawiam serdecznie (f)

   Usuń

GALERIA ZAPRASZAM

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...