Kościół Jezusowy jest ciekawym obiektem w historii miasta Cieszyna, znanym jako jedyna budowla, która od początku swego istnienia nie została zniszczona przez ogień. Na jego przykładzie poznajemy piękno nieskażonej architektury osiemnastowiecznej.
Kościół św. Mikołaja w Cieszynie romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku[2]. Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą apsydą, orientowana. Kolista nawa jest przekryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na emporę, umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego wykusza nadwieszonego na kroksztynach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu Josepha Kornhäusela wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej.
Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.
Cudowne miejsce. Najbardziej mnie zachwyciła ta ambona, organy i oczywiście rotunda - dla mnie każda rotunda, to taka piękna perła romanizmu - starej, średniowiecznej Polski. Pozdrawiam i zapraszam do udziału w zabawie na moim blogu! :)
OdpowiedzUsuńMiło mi za odwiedziny i dziękuję za zaproszenie ale nie biorę udziału w konkursach czy innych zabawach (to zobowiązuje)mamy dużo pięknych miejsc w Polsce jeszcze nie odkrytych serdecznie pozdrawiam
UsuńInteresujące miejsca - nigdy tam nie byłam. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)
OdpowiedzUsuńWitaj Beatko!Przygraniczny Cieszyn ma wiele zabytków o ktorych napiszę na blogu serdecznie pozdrawiam
UsuńPrzepiękny i bardzo oryginalny kościół.
OdpowiedzUsuńZdjęcia są bardzo ładne.
Pozdrawiam serdecznie...:-)
Masz rację Jolu to jeden z największych kościołów na Śląsku pozdrawiam serdecznie
UsuńDzięki za ciekawą informację. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńProszę bardzo więcej na temat Cieszyna w następnych postach dzięki za wizytę pozdrawiam (f)
UsuńKościół ma ciekawy wygląd.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)*
Wnętrze kościola robi wrażenie pozdrawiam (f)
UsuńWspaniały kościół.
OdpowiedzUsuńWandziu pamiętasz? w ubiegłym roku planowałam wyjazd do Cieszyna w okresie kwitnienia magnolii. Chciałam tez zobaczyć rotundę. Niestety, nic nie wyszło z wyjazdu. Może w tym roku?
Pozdrawiam:)
Tak juz to bywa czasami nie mamy wpływu na bieg wydarzeń a jak magnolie to najpiekniejsze sa w Ciesynie .Rotunda na Wzgórzu Zamkowym jest odnowiona oraz kaplica serdecznie zapraszam do Cieszyna naprawdę warto serdecznie pozdrawiam
UsuńPiękne, skromne wnętrza, Wybieram biel. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBiel ma swój szczególny urok oba kościoly godne polecenia serdecznie pozdrawiam
UsuńDziękuję za wizytę u mnie. Mam nadzieję, że piękne chwile jeszcze będą.
OdpowiedzUsuńByłem raz w Cieszynie. Podczas wakacji z rodzicami. Moja mama tam studiowała na wydziale rolniczym i mieszkała prywatnie na stancji. I odwiedziliśmy tych Państwa u których moja mama mieszkała. Własnie w Cieszynie. Miasto graniczne. To pamietam. Pozdrowienia serdeczne z Warszawy :)
Miło mi jeszcze będzie post o Cieszynie może trafię do Twoich wspomnień z dawnych lat. Vojtku piękne chwile zawsze przed nami szczerze Ci ich życzę jak najwięcej tych wspaniałych chwil serdecznie pozdrawiam
UsuńUwielbiam chodzić po kościołach...
OdpowiedzUsuńTe na Śląsku mają szczególny urok.
Pozdrawiam serdecznie, j.
JoAnno! Na Śląsku jest mnóstwo kościolów a każdy inny drewniany czy murowany z różnych okresów są wyjatkowe i jjak piszesz kazdy ma swój urok serdeczności pozdrawiam
Usuń