środa, 22 czerwca 2016

Rzóndzymy po naszymu-Konkurs Gwary Cieszyńskiej

Ponad czterdziestu uczestników w wieku od 4 do 15 lat wzięło udział w miniony wtorek 14 czerwca 2016 w Sali Widowiskowej przy zamku w Kończycach Małych w VI Powiatowym Konkursie Gwary Cieszyńskiej ''Rzóndzymy po naszymu''


 












24 komentarze:

  1. Ciekawa jestem, jak brzmi gwara cieszyńska, bo ze zdjęć nic nie wynika.
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Anno!Po prostu nie dołączylam filmikow z yt.(przepraszam -zapomnialam)dzieki za dobrą uwagę milo mi za komentarz serdecznie pozdrawiam (k)

      Usuń
  2. Bardzo ładne fotki
    pozdrawiam serdecznie (f)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jolu cieszę się z odwiedzin ale ze mnie gapa! Anna mi zwróciła uwagę z czego moglam dołączyć te dwa filmiki z yt.moje coś nie wyszły zrobię ze zdjęc i jeszcze dołożę serdecznie pozdrawiam zapraszam na kawusię (c)

      Usuń
    2. Próbowałam wysłuchać opowiadań z obu filmów i mało co rozumiałam z tego.
      Kiedy byłam na Kaszubach doświadczyłam bliskiego spotkania z gwarą kaszubską. I nie były to miłe spotkania, bo kiedy Kaszubki nie chciały, żebyśmy rozumieli co mówią to używały gwary dla człowieka 'ze środka Polski' w ogóle niezrozumiałej. To było przykre, bo mogły wtedy z góry traktować turystów i robiły to. Piszę w rodzaju żeńskim, bo przeważnie kobiety tak robiły, mężczyźni rzadziej stosowali takie złośliwości. A byłam tam cały miesiąc na kolonii (jako wychowawczyni) i chcąc nie chcąc mieliśmy ciągły kontakt z tubylcami.
      Za kawusię dziękuję, bardzo potrzebowałam dzisiaj tego napoju :)

      Usuń
    3. Jolu jak piszesz ,,kazda gware,czy dialekt trzeba umiec zrozumieć''ale sa takie zwroty co nam sie nie kojarza najnormalniej z niczym-wszystkiego nie jestes my w stanie zrozumiec a zachowanie ,,Kaszubek''to w ogóle nie takt ja sama byłabym oburzona widocznie kultury osobistej nie posiadaja i grzecznosci w stosunku dla drugiego człowieka (bylabym ciekawa jak by przyjechały do Kielc czy do Cieszyna jaka mine by zrobiły? serdecznie dziekuje za komentarz postaram sie zebrac słowa i wyjasnic co które znaczy miłego weekendu :)

      Usuń
  3. Gwara urocza a i o starodawnych obyczajach się wiele dowiedziałam, choć nieźle musiałam się w niektórych momentach nagłowić o co chodzi :-) Podziwiam tych wszystkich młodych ludzi za to, że im się chce, że znajdują na to czas, to bardzo budujące!!! Pozdrawiam ciepło (k)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moniko serce się raduje na widok młodych ludzi za to że potrafią mówić gwarą (jest to zasługa naszych babć,dziadków i rodziców)można z humorem przedstawić zycie jak kiedyś się mówiło miłego weekendu :)

      Usuń
  4. świetnie się tego słucha. ;) a ogląda zdjęcia jeszcze przyjemniej, bo te stroje są absolutnie przepiękne. :) i też podziwiam, że dalej młodzież chętnie kultywuje takie obyczaje. ;)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Madusiu!Ja bardzo lubię występy młodych pod każdą formą przekazywania talentów bo tak można nazwać ludzi z pasją a gwara jest po prostu piekna serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  5. Swego czasu słuchałam w telewizji fragmentów "Konkursu Gwary Cieszyńskiej".
    Bardzo mi się podobało. Cieszy mnie, że młodzi ludzie a właściwie dzieciaki angażują się i podtrzymują tradycje mówienia gwarą.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Lusiu to jest po prostu budujące i jak mamy uzdolnione dzieci i z tego trzeba się cieszyc to trudne słowa i opowiedzieć coś wspanialego serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj Wandziu.
    Są różne gwary w naszym kraju. Można się jednak jakoś dogadać.
    Jednak gwara, a raczej język kaszubski jest bardzo trudny do zrozumienia.
    Kiedyś mi kumpel ze Śląska opowiadał - ida, nic nie widza, ćma. Ciul, dup, leża.
    Usmiałem się, bo mi to bardziej haiku przypominało.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Michał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolę sobie na gwarowy komentarz;
      Dyć Cie witom Michole! Strasznie szumnie mi napisołeś ,tak żech je rada ,musza Ci pedzieć że Kaszuby maj a strasznie ciynszka gwarę podom jeszcze troche slow po cieszyńsku;krepliki,zoda,tinteblaj,chandra,utpiec,rychtik,mosz recht pozdrawiom łed syrca pyrsk :)

      Usuń
  8. Wspaniała rzecz, super że młodzież wraca do korzeni. Znakomita relacja. Pozdrawiam upalnie, ufffff :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No u nos też idzie zdechnoć pyrsk fajno to tradycyja a jak to robią dziecka to je uciechy pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  9. Wandziu odsłucham jutro ,bo dzisiaj już uciekam spać ,wpadłam na chwilkę .Dzieciaki są świetne,jak to miło posłuchać i popatrzeć na młodzież ,która podtrzymuje tradycję ..W sumie to fajna zabawa i sami doznają dawnej gwary,bo chyba już dzisiaj mało kto mówi,w mieście ,to już chyba nikt.Pozdrawiam cieplutko::))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Danusiu bardzo dziekuje za komentarz dzieci są prawdziwymi artystami pod każdym względem serdeczności pozdrawiam :)

      Usuń
  10. Ależ tam pięknie i kolorowo!

    OdpowiedzUsuń
  11. Ech, cudne te dzieciaki!
    Gwara to lingwistyczna tradycja, którą należy kultywować.

    Pozdrawiam, Wando!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam sentyment do występów dzieci gwara jest trudna a jak pieknie brzmi pozdrawiam :)

      Usuń
  12. Kocham takie imprezy:)))dobrze że młodzież uczy się języka przodków:)))sama znam bardzo dobrze gwarę naszego rejonu:))))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo lubię takie różne gwar, chociaż niewiele z nich rozumiem ino domyślam się o co chodzi. A ta gwara w wykonaniu dzieciaków jest rewelacyjna.

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

GALERIA ZAPRASZAM

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...